WhatsApp ve Zorunlu Veri Paylaşımı Sözleşmesi (Güncel Durum)

Oca 14, 2021

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan çevrimiçi mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2021 yılının ilk haftasında gizlilik ilkesini güncelledi. WhatsApp, kullanıcıların verilerini zorunlu olarak Facebook ile paylaşmayı kabul etmedikleri takdirde, 8 Şubat 2021’den itibaren uygulamayı kullanamayacaklarını duyurdu. Bu güncelleme ile birlikte milyonlarca kullanıcı uygulamayı silerek Telegram, Bip, Signal gibi uygulamalara yöneldi. 

Güncel Durum

12.01.2021: Kişisel Verileri Koruma Kurulu, bir kamuoyu duyurusu yayınlayarak konunun değerlendirileceğine dair bir bilgilendirme yaptı. Duyurunun tamamını okumak için tıklayın.

WhatsApp uygulamasının kullanım şartlarının, uygulamayı kullanmak isteyen kullanıcıların kişisel verilerinin işlenmesine ve yurtdışında bulunan iş ortakları, hizmet sağlayıcıları, tedarikçiler ve diğer üçüncü taraflar ile paylaşılmasına ve aktarılmasına rıza verilmesini içerir şekilde güncellendiğini biliyoruz. 

Uygulamayı kullanan herkese, sözleşmeyi kabul etmedikleri  takdirde, rıza vermeyen tüm kullanıcıların hesaplarının silineceğindan ve uygulamayı kullanamayacaklarından bahseden bir bilgilendirme iletildi. 

Kişisel veriler sadece ilgili kişinin açık rızası alındığında işlenebilir. Açık rıza ise belirli bir konuya ilişkin olmak zorunda olup, özgür iradeyle açıklanmış ve bilgilendirilmeye dayandırılmış olması gerekmektedir. Böylece, bu duyurunun ardından KVKK (Kişisel Verileri Koruma Kurumu) tarafından WhatsApp için inceleme başlatılmasına karar verilmişti. 

Türkiye Rekabet Kurulu’nun WhatsApp ve Facebook hakkında soruşturma başlatması ile kullanıcıların verilerinin paylaşılması zorunluluğu durduruldu.

WhatsApp Tarafından Toplanılan Bilgiler

WhatsApp tarafından paylaşılan en güncel gizlilik politikasını incelediğimizde üç kategoride veri topladıklarını görüyoruz. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile gizliliği iyileştirmeye devam ettiğinin açıklamasını yapan WhatsApp’n topladığı veriler arasında kullanıcılar tarafından sağlanan veriler, otomatik olarak toplanan bilgiler ve üçüncü taraf bilgileri bulunmaktadır.

 

Kullanıcılar Tarafından Sağlanan Veriler

 • Cep telefonu numarası, profil fotoğrafı, profil adını içeren hesap bilgileri
 • İletilen mesajlar, teslim edilmemiş mesajlar ve paylaşılan medyalar
 • Kişiler, telefon rehberindeki numaraların bilgisi
 • Durum bilgisi
 • Ödeme hesapları, işlem bilgileri, ödeme yöntemi, gönderim ayrıntıları ve işlem tutarı
 • Müşteri desteği için e-posta adresi ve mesaj kopyaları

Otomatik Olarak Toplanan Veriler

 • Hizmetlerdeki ayarlar, günlük dosyaları, web sitesi-performans günlükleri, mesajlaşma, arama,grup bilgileri, işlem ve etkileşimlerin zamanı, sıklığı ve süresini de kapsayan kullanım ve kayıt bilgileri
 • Profil fotoğrafı, hakkımda kısmı bilgileri, son görülme bilgisi, ve bunların en son güncelleme tarihleri
 • Uygulamaya bağlı olan cihazın donanım modeli, işletim sistemi, pil seviyesi, ve bağlantı bilgileri,sinyal gücü, uygulama sürümü, tarayıcı bilgileri, mobil şebekesi, internet sağlayıcısı, IP adresi gibi bilgileri içeren bağlantı bilgileri
 • Konum bilgileri
 • Çerezler
 • Dil tercihleri

Üçüncü Taraf Bilgileri

 • Başkalarının kullanıcı hakkında sağladığı bilgiler
 • Kullanıcı şikayetleri
 • WhatsApp’taki işletmeler 
 • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlaycıcıları (Facebook’u da içerebileceğinin notu düşülen üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarıyla paylaşılan verilerin, bu sağlayıcılar tarafından saklanması, okunması, yönetmesi, ve başka şekilde işlenmesi amacıyla iletişimlerine izin verilebileceğinden söz edilmiştir.)

Facebook Şirketleri ve WhatsApp arasında Veri Kullanımı

WhatsApp veri paylaşımı politikasına göre, kullancıların verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşmasının başlıca sebepleri var. Bunların arasında altyapı ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesi, hizmetlerin kullanımı anlamak, güvenliği ve bütünlüğü arttırmak, ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek, kullanıcı deneyimini iyileştirmek, Facebook şirketi genelinde reklam ve tekliflere yer vermek, WhatsApp ve Facebook şirketi ürünlerinin entegrasyonunu sağlamak gibi içerikler yer alıyor.

 

Kaynaklar:

İlgili Yazılar

İkinci El Cihazlar ve Veri Sızıntıları

İkinci El Cihazlar ve Veri Sızıntıları

2021 yılında bir çok firmadan veri sızıntısı haberleri duymaya başlandı. Bu haberlerin bir kısmı güncel olsa da, bir kısmı aylar hatta yıllar öncesinde gerçekleşmişti. Peki bu son günlerde veri sızıntılarının arttığı anlamına mı geliyor? Hayır. Bu tür veri sızıntısı...

daha fazla bilgi edinin
Apple Cihazlar ve Uygulama Takibi

Apple Cihazlar ve Uygulama Takibi

Kişisel verilerin korunması hakkında elektronik cihaz kullanıcılarının ve müşterilerinin farkındalığının artmasıyla birlikte Apple, kendi cihazları üzerinde bir güncellemeye gitti. Uygulama takibi bir diğer adıyla Apple app tracking özelliğini geliştiren marka,...

daha fazla bilgi edinin